Regions

CONSTITUENCIES / CONSTITUENCY CENTRES
WESTERN REGION
1 Shama                                    Shama
2 Sekondi                                  Sekondi
3 Essikado-Ketan                        Essikado
4 Takoradi                                 Takoradi
5 Effia- Kwesimintsim                  Effiakuma
6 Amenfi West                           Asankrangwa
7 Amenfi Central                        Manso- Amenfi
8 Amenfi East                            Wassa Akropong
9 Juaboso                                  Juaboso
10 Bia                                       Debiso-Essem
11 Prestea- Huni Valley               Bogoso
12 Tarkwa/ Nsuaem                    Tarkwa
13 Evalue- Gwira                        Axim
14 Ellembelle                             Aiyinase
15 Sefwi-Wiawso                        Sefwi-Wiawso
16 Sefwi-Akotombra                    Sefwi-Akotombra
17 Bibiani-Anhwiaso-Bekwai           Bibiani
18 Aowin                                   Enchi
19 Suaman                                Dadieso
20 Jomoro                                 Half Assini
21 Mporhor- Wassa East             Daboase
22 Ahanta West                        Agona- Nkwanta

CENTRAL REGION
1. Cape Coast                                              Cape Coast
2. Komenda- Edina- Eguafo-Abirem                 Elmina
3. Mfantsiman West                                      Saltpond
4. Mfantsiman East                                        Essarkyir
5. Gomoa East                                             Afransi
6. Gomoa West                                            Apam
7. Ajumaku/ Enyan/ Esiam                             Ajumako
8. Asikuma/ Odoben/ Brakwa                         Asikuma
9. Assin South                                             Assin Manso
10. Assin North                                            Assin Fosu
11. Agona West                                          Swedru
12. Agona East                                               Nsaba
13. Upper Denkyira East                               Dunkwa-on-Offin
14. Upper Denkyira West                                   Diaso
15. Hemang Lower Denkyira                             Jukwa
16. Twifu-Etsi Morkwaa                                 Twifu- Praso
17. Abura- Asebu-Kwamankese                         Abura Dunkwa
18. Efutu                                                         Winneba
19. Awutu- Senya                                            Awutu

GREATER ACCRA REGION
1 Odododiodoo                          Accra
2 Klottey-Korle                            Osu
3 Ayawaso East                           Nima
4 Ayawaso Central                      Kokomlemle
5 Ayawaso  West Wuogon         Dzorwulu
6 Ablekuma South                        Mamprobi
7 Ablekuma Central                     Laterbiokorshie
8 Ablekuma North                       Darkuman
9 Okaikwei  South                        Kaneshie
10 Okaikwei North                       Abeka
11 Dade- Kotopong                       Labone
12 Ledzokuku                                 Teshie
13 Krowor                                        Nungua
14 Ada                                              Ada Foah
15 Sege                                             Sege
16 Shai-Osudoku                           Dodowa
17 Ningo-Prampram                    Old Ningo
18 Tema West                                 Tema
19 Tema East                                   Tema
20 Ashaiman                                  Ashaiman
21 Adenta                                        Adenta
22 Kpone Katamanso                  Kpone
23 Abokobi/ Madina                   Abokobi
24 Dome / Kwabenya                  Kwabenya
25 Tro-Bu / Amasaman              Amasaman
26 Domeabra- Obom                   Obom
27 Weija                                          Mallam

VOLTA REGION
1. Anlo                                              Anloga
2. Keta                                              Keta
3. Ketu South                                  Denu
4. Ketu North                                 Dzodze
5. Noth Tongu                               Juapong
6. Central Tongu                          Adidome
7. South Tongu                             Sogakope
8. Adaklu-Anyigbe                      Kpetoe
9. Ho West                                     Dzolopuita
10. Ho Central                              Ho
11. North Dayi                              Kpando
12. South Dayi                              Peki-Blengo
13. Biakoye                                    Nkonya
14. Buem                                       Jasikan
15. Akan                                       Kadjebi
16. Krachi West                          Krachi
17. Krachi East                           Dambai
18. Nkwanta South                   Nkwanta
19. Nkwanta North                   Kpassa
20. Hohoe North                       Hohoe
21. Hohoe South                        Ve-Golokwati
22. Avenor                                   Akatsi

EASTERN
1.  New Juaben South                 Koforidua
2.  New Juaben North                 Effiduase
3.  Aburi – Nsawam                    Nsawam
4.  Suhum                                       Suhum
5.  Ayensuano                               Coaltar
6.  Fanteakwa                               Begoro
7.  Akropong                                 Akropong
8.  Okere                                         Adukrom
9.  Lower West Akim                  Asamankese
10.  Upper West Akim                Adeiso
11.  Akwatia                                  Akwatia
12.  Kade                                        Kade
13.  Abirem                                    New Abirem
14.  Ofoase/Ayerebi                    Akim Ofoase
15.  Akim Oda                               Akim Oda
16.  Akim Swedru                         Akim Swedru
17.  Akim Abuakwa South         Kibi
18.  Akim Abuakwa North        Kukurantumi
19.  Atiwa                                      Kwabeng
20.  Afram Plains South           Tease
21.  Afram Plains North            Donkorkrom
22.  Nkawkaw                              Nkawkaw
23.  Mpraeso                                 Mpraeso
24.  Abetifi                                     Abetifi
25.  Lower Manya                       Odumase
26.  Upper Manya                       Asesewa
27.  Yilo Krobo                             Somanya
28.  Asuogyaman                       Atimpoku

ASHANTI
1.  Offinso South                         Offinso
2.  Offinso North                        Akomadan
3.  Afigya Sekyere East              Agona
4.  Afigya Sekyere West             Buamang
5.  Kwabre West                          Kodie
6.  Kwabre East                           Mamponteng
7.  Atwima Nwabiagya              Nkawie
8.  Atwima Mponua                   Nyinahin
9.  Bosomtwi                                Kuntenase
10.  Atwima-Kwawoma            Twedie
11.  Ejisu-Juaben                        Ejisu
12.  Amansie West                      Manso – Nkwanta
13.  Bekwai                                    Bekwai
14.  Bosome-Freho                     Asiwa
15.  Odotobri                                Jacobu
16.  Obuasi                                   Obuasi
17.  Fomena                                 Fomena
18.  Adansi Asokwa                  Asokwa
19.  New Edubiase                      New Edubiase
20.  Akrofuom                             Akrofuom
21.  Asante Akim North            Konongo
22.  Asante Akim South            Juaso
23.  Effiduase Asokore              Effiduase
24.  Kumawu                               Kumawu
25.  Mampong                             Mampong
26.  Nsuta-Kwamang Beposo       Nsuta
27.  Ahafo-Ano North                     Tepa
28.  Ahafo-Ano South                     Mankranso
29.  Ejura-Sekyedumase                  Ejura
30.  Subin                                           Adum
31.  Bantama                                     Bantama
32.  Nhyiaeso                                     Nhyiaeso